Többvezetékes és progresszív kenőrendszerek

 

A progresszív rendszerek, nevükből adódóan, a szivattyútól kiindulva, az elosztókon keresztül, mint egy fa gyökérzete ágazik szerte, és osztja szét a szállított kenőanyagot a kenési pontok felé.


A „fentről” beadagolt kenőanyagot az elosztók hangoltan (esetenként szabályozható módon) szétosztják a kimeneteik felé, majd azok alá további elosztók sorolhatóak.

Általánosan 60-80 kenési pontig alkalmazhatóak, masszív és magasnyomású rendszerek. A szállító szivattyúk dugattyús elven működnek, saját tartállyal, beépített vezérléssel is elérhetőek. A kompakt verziók 12/24 VDC, az ipari, fémtartályos kivitelek 230/400VAC feszültség ellátást kívánnak, de elérhetőek pneumatikus, vagy hidraulikus meghajtással is. A tartályok mérete választható 2kg-tól akár 100kg-ig. 

Progresszív kenőrendszerek

A progresszív kenőanyag elosztók a kenőanyagot a szivattyú nyomásából adódóan a flexibilisen összeállítható és kombinálható progresszív kimenetekre adagolják. Az adagolást – megfelelő tervezéssel – előre beállított mennyiségben, vagy utólagosan megváltoztatva szállíthatjuk a kenési pontra. Az alaplemezre épített csővezetékeket nem szükséges megbontani, így a karbantartás a lehető leggyorsabb és legolcsóbb, akár a berendezés működése közben is. A blokkrendszerű kenőanyag elosztók karbantartásmentes, fix kimeneti teljesítményű adagolással működnek, és több konkurens márka hasonló rendszer-eleme egyenértékűen, de gazdaságosabban helyettesíthető.
További előny, hogy az elterjedtségük miatt folyamatos raktárkészlettel rendelkezünk és rugalmasan tudjuk vevőink igényeit kielégíteni.
 

A Modular Progressive rendszerben az elosztók szegmensekből épülnek fel.
Egyes modelleknél (pl. SMX rendszerű elosztók) a bázishoz kapcsolódnak a be- és kivezető csövek, majd a csövezés bontása nélkül helyezhető fel, vagy cserélhető ki az adagoló elem. Ezzel flexibilisen és utólagosan akár más nagyságrendű kenőanyag adagolható ki adott kenési pontoknak. (pl. csapágy kopása miatt, csapágycsere után, stb.). Más, kompaktabb méretű szegmens-elosztóknál az egyes elemek egyben tartalmazzák a csatlakozást és az adagolóelemet, viszont jelentősen kisebb helyet foglalnak el, ezeket jórészt a mobil gépeken javasoljuk.

Az ajánlott és hatékony vezérlők és ellenőrzőrendszerek, mint a ’VIP controller’ család, több funkcióra is kapható, akár az egy-, a kétvezetékes vagy a progresszív rendszerek teljes körű felügyeletére. A vezérlők gyorsan és egyszerűen programozhatóak és akár infravörös porton keresztül adatközlésre is alkalmasak

A progresszív elosztók általánosan felületkezelt szénacél változatban érhetők el, de akár élelmiszeripari, rozsdamentes kivitelben is kaphatóak.

 

A mobil alkalmazásokon (mezőgazdasági gépek, építőgépek, teherautók vagy kisebb méretű ipari berendezések – pl. csomagológépek estében) általában kompakt kenőszivattyúkat alkalmaznak, ahol a motor, a szivattyú, a vezérlés és az ellenőrző rendszer egy egységbe szerelt és tartályai transzparens, átlátszó műanyagból készülnek, míg az ipari alkalmazásoknál a nagyteljesítményű kenőegységek (zsírszivattyúk, olajszivattyúk) fémtartállyal szereltek és a vezérlőegységet nem tartalmazzák.

 

A kiválasztásnál érdemes figyelemmel lenni arra, hogy a szivattyú háza műanyag vagy fémszerkezetre épül, hiszen ez a tartósságot és az élettartamot befolyásolhatja.

 

A progresszív kenőrendszerekben a vezérlési elv egyszerű: adott állásidő lejártakor a szivattyút a vezérlő automatikusan indítja, ezzel megkezdődik a kenési ciklus, a kenőanyag adagolása. A jól kiszámított kenési idő alatt a szivattyú a rendszer (csapágyak számára) megfelelő mennyiségű zsír vagy olajat szállít ki, majd a kenési idő lejártával a szivattyú leáll és újraindul az állásidő számlálása.

 

A fejlettebb rendszerek esetében a kenési ciklust nem időzítés alapon fejezzük be, hanem az elosztóba szerelt ún. ciklusszenzor által a vezérlőnek visszaadott jel alapján számoljuk a kiszállított zsír mennyiséget (akár köbcentiméter alapon), majd a megadott ciklusszám elérésekor állítjuk le a pumpát.
Az állási idő-szakasz bizonyos esetekben szintén nem idő-alapon számítódik, hanem egy bejövő impulzus jel alapján. Tipikus példa lehet erre a szerszámgépek szánjainak elmozdulása: pl. minden 10. szánmozgásra indítunk el egy kenési ciklust, vagy kardánok esetében adott fordulat megtétele után kezdődik el a kenés.

 

Fontos szempont a kiválasztásnál, hogy a rugalmasan és gazdaságosan módosítható tartályméret sorozat a 2kg alaptípustól, 3 kg-os lépésekben akár 11-14 kg űrtartalmúra is bővíthető.

 

Egyes gyártók kenőszivattyúi eltérő szállítási teljesítménnyel rendelkeznek, ezt érdemes figyelemmel kísérni a tervezéskor. A kisebb 1,5-1,7 ccm/min szállítás fokozottabb igénybevételt jelent a motorokra és számos esetben a vezérlő vagy a meghajtás élettartama rövidül, míg a szabályozott motorfordulatszámú és a nagyteljesítményű pumpák dugattyúelemei 2,8cm3/min szállítással működnek. A variálható elosztó kimeneti mennyiségek segítségével ezeknél a kiadagolás a kenési pontokon a legpontosabb és legmegbízhatóbb. A magas üzemi nyomással, és a rendszerben alkalmazott nagyátmérőjű csővezetékekkel a legoptimálisabb megoldás minden mobil és telepített gép esetén (homlokrakodók, kotrógépek, törők, kemencék, stb.).
A Bekamax, ILC és SKF szegmensekből összeállítható progresszív elosztói esetében, hasonlóan a Dropsa SMX elemekhez, az adagoló egységek eltérő kiadagolási mennyiségekkel rendelkeznek. Egyes esetekben a tervezéskor ezekkel gazdaságosabban kivitelezhetőek a progresszív rendszerek (pl. nagymértékben eltérő kenési igényű zsírzópontok), mint a blokk-rendszerű elosztókkal, nagyobb műszaki kompromisszumok nélkül.

 Többvezetékes kenőrendszerek

A progresszív rendszerek jelentős fejlődésével a többvezetékes rendszerek már egyre háttérbe szorulnak, de jónéhány gyártó és iparterület még használja, mint például a cement és gumiipari berendezések.

A többvezetékes kenőszivattyúk esetében minden kenési pont egy adott szivattyúelemhez van csatlakoztatva, és a kenési helyek közvetlenül a szivattyútól kapja a kenőanyag-ellátást. A szivattyúban legalább három, de akár 30 szivattyúelem is működhet, így kiterjedtebb rendszereket is tudunk építeni.

Az alkalmazás előnye, hogy a nagy kenési igényű csapágyak egyszerre nagy mennyiségű és akár folyamatos olaj vagy zsírkenést kapnak.

Hátránya a progresszív rendszerekkel szemben, hogy az elektromos pumpa működése igen, de a kenési pontokra kijutó kenőanyag mennyiség nem ellenőrizhető egyszerűen.

A robosztus felépítésű és nagy teljesítményű többvezetékes kenőszivattyúk általában nagykapacitású fémtartállyal szereltek, és ipari 3-fázisú motorral vannak ellátva.

 

További információkért kérjen árajánlatot!